Туризъм на село – как се случва магията в Плевенско

Всичко започва от раклите на бабите…

През 2022 год. село Горна Митрополия до Плевен се пробужда в трескава надпревара. Всяка къща се включва в мисията: „Намери най-ценната носия и я покажи“. В читалището се събират десетки жени, разгъват бродирани престилки, показват дантелени ръкави и разказват истории за момински чеизи, сватбени суеверия и празнични премени. Всъщност това е само началото на подобна инициатива в още 9 близки населени места.

Местна инициативна група (МИГ) Долна Митрополия – Долни Дъбник не просто организира събиране на стари носии – тя отключва цяла лавина от спомени, знания и скрити местни съкровища. Така се ражда идеята за създаване на екосистема на местната идентичност, където традициите и хората, които ги пазят, представляват нещо далеч повече от част от миналото – те се превръщат в двигател на бъдещето.

Всичко тръгва от хората. Местните далеч не просто обичат своите традиции – те искат да ги споделят. Чрез обучения, срещи и творчески работилници читалищата и общностите започват да събират своето нематериално наследство: рецепти за бабини ястия, схеми за характерните плевенски шевици, истории за забравени обичаи. Всяка нова инициатива вдъхновява следващата – така селата в района започват да се превръщат в истински ателиета за преживявания.

Кулинарните празници не закъсняват. През 2023 г. самодейците от село Горна Митрополия се събират, за да приготвят на живо в центъра на столицата традиционни ястия от кухнята на славоните: резанцова супа (пилешка супа със зеленчуци и варени ленти от тесто), капустник (питка със зеле) и фаанке (нещо като пухкави бухти, но с душа!). След това идва ред на „Вкусни Плевенски гозби“, където местните майстори показват тънкости в приготвянето на традиционни ястия. А когато идва време за големия кулинарен двубой „Горна среща Долна Митрополия“, всички вече са наясно – това не са просто събития, а жив мост между поколенията.

Туризъм, но по местен тертип

Местната инициативна група не се спира само на събуждане на традициите – тя ги превръща в преживявания за гости и туристи. Обиколки с посещения на ферми, дегустации на продукти, уроци и работилници по готвене, домашни обеди, даже романтични пикници на брега на Дунава – така започват да оформят модел на устойчив туристически продукт. Защо? Защото хората искат да се потопят в истинския живот на селото, а не само да го гледат отстрани.

Но най-голямото им предизвикателство идва със задачата как да се даде видимост на всичко това. Решението? Дигитален справочник, който събира на едно място интересни забележителности, традиции, рецепти и истории. В центъра на Долна Митрополия дори поставят интерактивна беседка със соларно захранване, Wi-Fi и QR код към справочника – за да могат местните съкровища да бъдат на един клик разстояние.

Усилията и креативността на МИГ Долна Митрополия – Долни Дъбник са доказателство, че селският туризъм не се прави само с хубави пейзажи – той се изгражда върху споделените истории, вкусове и преживявания. Този модел е вдъхновение за всички МИГ в България, които също могат да бъдат инициатори на местен туризъм. Възможностите са безкрайни – от фестивали и домашни обеди до маршрути за винен туризъм и арт ателиета.

А как го правят в Италия? Това ще ти разкажа в следващата статия.

Вашият коментар

Item added to cart.
0 items - лв.
0
    Вашата количка
    Количката ви е празнаВръщане към магазина
      Използвай промо код