Паралели в Източна Родопа – от Мандрица до Софлу

600 лв.

Пакетът включва: транспорт, нощувки, пълно изхранване с традиционни местни храни (закуска, обяд и вечеря), кулинарна работилница в Софлу, екскурзоводи, фотограф.

Изчерпан

Описание

Храната е онази следа, по която можеш да дириш българската история и култура по света.От 3-ти до 5-ти март се отправяме на изключително вълнуващо пътешествие из българо-гръцките части на Източна Родопа, за да се потопим в съхранените традиции. Ще се гмурнем в сходствата, различията, многообразието и нюансите в културата, историята и храната на района. Ще се срещнем с местните, ще си побъбрим с тях, ще готвим с тях и ще вкусим традиционните им ястия.

От Мандрица

Албанската следа в крайчето на България.Според легендите селото е основано от трима братя православни албанци, бежанци от Северен Епир. Те били едри скотовъди и мандраджии, които приели да снабдяват с продоволствие турската войска. В знак на благодарност беят им дал земя.

В началото на 20 век населението на селото е достигало 3500 души. Мандричани се гордеели със своя икономически растеж и висок стандарт на живот. В селото е имало 20 манифактури за производство на бубено семе, 4 мелници, тухларна, леярна за камбани, бъчварница, бояджийница, множество таханджийници, имало е и предприятие за газирани напитки.

Основен поминък на населението е било бубарството и отглеждането на тютюн. Затова и до днес в селото могат да се видят запазени т.нар. “бубарски къщи”, първият етаж на които е бил за добитъка, на втория се отглеждали бубите и се е сушал тютюна, а хората са живеели на третия етаж.

В Мандрца е имало 3 училища – едно мъжко, едно девическо и една детска градина. Най-малките жители на селото проплаквали за първи път в модерната за времето си гинекологична клиника, която се помещавала в къщата на д-р Атанас Пейдикидис, един от малкото висшисти в този край.

Част от населението било гръцко, тъй като граничното село преминавало ту в пределите на България, ту – в Гърция поради ред геополитически обстоятелства, за които ще научим повече в нашия тур.

До Софлу

Уникалното запазено копринарско наследство на Европа по Пътя на коприната.

Миналото на Софлу, или Суфли, намиращо се на около 40 км. по въздушна линия от Мандрица, бележи сходен икономически растеж, с тази разлика, че тук бубарството и копринарското занаятчийство никога не са били прекъсвани.

Днес гръцкото градче попада в Националния им парк “Дадия – Софлу – Левкими” в областа Еврос. Отглеждането на черничеви дръвчета, производството на естествена коприна, популяризирането й, както и историческата архитектура на добре съхранените “бубарски къщи” са причината Софлу да се развива като уникална туристическа дестинация в Европа. За разлика от другите гръцки дестинации обаче, тук стандартизираният, хомогенизиран и масов туризъм не е основен приоритет.

Наред с традиционната си индустрия, районът развива и обогатява разнообразието си от ресурси за туризъм – невероятно красивите гори на Източна Родопа, които и ние (не) познаваме, богати на скъпоценни камъни и редки птици, запазени праисторически мегалитни паметници, исторически религиозни забележителности – християнски и мюсюлмански, съхранената архитектура на съседните планински села и традиционни дейности, като винарство, пчеларство, скотовъдство и др.

През 2021г. Световната организация по туризъм (UNWTO) обявява малкото градче Софлу за най-доброто туристическо село на годината. Наградата се присъжда заради насърчаване ролята на туризма в опазването на селата, неизменна част от които са техните пейзажи, природно и културно разнообразие, техните местни ценности и дейности, включително местната гастрономия.

Чрез храната

Храната на Източна Родопа е проста и винаги се е приготвяла от местни продукти – зеленчуците са били в основата ѝ през лятото, а през зимата и след коледните празници, когато се колят прасета, месните специалитети са основна част от менюто.

По традиция, както в българската, така и в гръцката част на областта, се приготвят юфка, трахана и кус-кус, заради което нашият маршрут ще мине през няколко майстора. При всеки от тях ще видим вариации на производството им и ще опитаме множество автентични вкусове.Типични зимни деликатеси за жителите на Еврос са “Кармата” и “Бабото” – вид наденици, които се приготвят в тенджера или на фурна с яйца, юфка, картофи или боб.За района на Софлу е типично и ароматното вино “ципуро”, в чест на което се организира ежегоден фестивал, събиращ голям брой посетители и туристи.

Ще направим паралел и с родопските катми на сач, които в гръцко се наричат “лаггити”.

Какви още гастрономически находки ни очакват? Имайте търпение и ни позволете да ви изненадаме!

  • Ексклузивен кулинарно-културен тур с програма, специално подготвена за групата.

  • Разстояние София – Софлу – 380 km (4 часа)
    Разстояние Пловдив – Софлу – 248 km (3 часа)
    Разстояние Варна – Софлу – 413 km (6 часа)

  • Брой гости: 22 души

  • Времетраене: 3 дена

Програма на тура

Участниците, направили резервация, ще получат детайлни насоки на посочения от тях мейл.3-ти март

  • Отпътуване от София през Пловдив.
  • Ивайловград: посещение на етнографския музей „Паскалева къща“ и Атеренски мост
  • с. Свирачи: на гости на местната певческа група, седянка, бавен обяд с традиционни домашни ястия, пазар на местни продукти (трахана, сладка, вино, мед и др.)
  • с. Мандрица: разходка, среща с местните, снимки
  • Вечеря с винена дегустация и нощувка в Ивайловград.

4-ти март

  • Ранна закуска в Ивайловград
  • Кипринос: снимки на групата с красива гледка към брега на река Арда
  • Тракийска гробница на Микри Доксипара
  • с. Алепохори: посещение на църквата “Свети Атанасий”, на кафе с
    местните на централния площад и снимки с тях
  • Помакохория: среща със съхранените помашки традиции на “казълбашите” – мюсюлманско население, което говори на български диалект и празнува рожден ден на детето само когато то се роди, а не веднъж в годината. Ще се запознаем с историята, обичаите, облеклото и кухнята им. Там ни очаква традиционен обяд в старо традиционно кафене. Ще опитаме ястие от петел и салата от цял лук и козе сирене.
  • Софлу: пешеходна обиколка с историческа беседа за градчето, разглеждане на “бубарските къщи”, старите фабрики – копринена и тухларска, Музея на изкуството на коприната, пазаруване на местни храни, вино и коприна.
  • Специално за групата ни ще бъде организирана кулинарна работилница в малка лозарска ферма, където заедно с местни жени ще можем да приготвим бабо (традиционна тракийска наденица) и баница с местно сирене. Ще печем в пещ на дърва.
  • На същото място ни очаква бъбрива вечеря с местните хора. Ще опитаме Бабо-то и баницата от работилницата, традиционни ястия с раци, гръцка салата с домашно фета сирене, свински или телешки специалитет със зеле, десерт и чаша ципуро (вино).
  • Нощувка в малък хотел – автентична сграда, построена през 1850г., функционирала дълго като склад за пашкули.

5-ти март

  • Традиционна закуска в Софлу с малко лично време за разходка и пазаруване.
  • Посещение на селска занаятчийска задруга за производство на традиционна трахана, юфка, кус-кус, сладка и други местни продукти. Обяд с продукти на работилницата.
  • Отпътуване за Пловдив и София в ранните следобедни часове.

Какво включва офертата

  • Автобусен транспорт (задължителен заради наситената програма)
  • 2 нощувки в двойна стая – в Ивайловград и в Софлу
  • 2 закуски
  • 2 обяда
  • 2 вечери
  • 1 кулинарна работилница с местни жени в Софлу
  • Български и гръцки екскурзовод с ексклузивни беседи за групата на български език
  • Професионален фотограф

Цената не включва:

  • Разходи от личен характер
  • Консумация на алкохол и напитки
  • Допълнителни поръчки

Срок за резервации

Не по-късно от 20.02.2023 или до изчерпване на местата в групата.

Условия за анулиране

Резервациите се заплащат предварително с карта или по банкова сметка. До 7 дни преди датата на пристигане отказът е безплатен и заплатената сума се възстановява напълно по банков път. След този срок отказът се заплаща в размер на 80% от стойността на резервацията и остатъкът от сумата в размер на 20% се възстановява по банков път.

Режим на хранене и алергии

В случай, че сте на специален хранителен режим, диета или имате алергии, моля, уведомете ни своевременно като ни напишете забележка към поръчката!

Съгласие за фото- и видеозаснемане

Част от приключенията на “Пендара” са снимките и видеата в реалити формат, които заснемаме всеки път с нашите участници. В случай, че не желаете да бъдете снимани и още по-важно – не желаете снимките ви да бъдат публикувани в нашите канали (уебсайт, Facebook, Instagram, YouTube), уведомете ни своевременно като ни напишете забележка към поръчката!Снимки: Свирачи и Мандрица – Екип “Пендара”, Дияна Мечкарска, Гергана Кабаиванова. Помакохория, Софлу, занаятчийска задруга – Интернет.

Отзиви

Все още няма отзиви.

Бъдете първият написал отзив за “Паралели в Източна Родопа – от Мандрица до Софлу”