Баница с райски ябълки

pin_fill_sharp_circle Created with Sketch. РАЙОН: Пазарджишко, Чепинска котловина

АВТОР: Виолетка Цинцарова

Тази рецепта на баба Вили от Ветрен дол за селска баница – руло (или щрудел) с райски ябълки е превъзходна и сме сигурни, че ще се влюбите във вкуса ѝ – по-благ и ароматен от този на баницата с ябълки. Има обаче една особеност, която трябва да съобразите. При разрез видът на плънката е блед. Ето защо, за да й се придаде по-апетитен вид, към нея е добре да се добави шафран и/или куркума, които да подсилят цвета.


Съставки

За тестото за 1 кора

  • 150 г брашно
  • 70-80 мл марна (хладка) вода
  • ½ яйце
  • 3-4 супени лъжици олио
  • щипка сол
  • масло за намазване на кората

За плънката за 1 кора

  • 4 – 5 презрели райски ябълки
  • 80 – 100 г галета
  • захар или мед
  • 1 чаша орехи или други ядки
  • 1 шепа стафиди
    Подправки по избор:
  • канела
  • индийско орехче
  • джинжифил
  • смлян бахар

Приготвяне

Всички продукти за тестото се оставят от предната вечер или поне 5 – 6 часа на стайна температура.

На следващия ден в купа се пресява брашното с щипка сол и в него се прави кладенче.

Яйцето се разбърква с вилица или телена бъркалка и половината от него се изсипва в кладенчето в брашното.

Водата се затопля до телесна температура (марна вода) – като си потопите кутрето на ръката в нея да ви е приятно топла, без да пари. Сипва се малко по малко в брашното и се бърка.

От олиото се изсипват 1 – 2 с.л. при забъркване на тестото, а останалото се прибавя постепенно по време на месенето.

След като първо с лъжица, а след това с ръце оформите гладко тесто, то се прехвърля на набрашнения кухненски плот и се меси поне десетина минути. От време на време намазнявайте ръцете си с олио, за да стане меко. Накрая се оформя топка, която се бие по плота около 50 пъти (хвърля се от около една педя височина със сила върху плота). Така оформено тестото се слага в купа, която предварително е затоплена, купата се подмазва леко с олио, покрива се с влажна кухненска кърпа и се оставя някъде на топло за около един час да втаса – може близо до печката или във фурната на около 40-50 градуса.

В това време си пригответе плънката. Измийте и обелете ябълките. Ако са меки и презрели, когато ги разрежете наполовина, просто изстържете вътрешната месеста част от люспата и я намачкайте с вилица. Ако са по-твърди, ги обелете и нарежете на дребни парченца.

Стафидите накисвате в топла вода, в която можете да прибавите малко ром, или коняк, или есенция за ароматизиране.

Ядките се накълцват с нож или в блендер на не много ситно, за да се усещат после в плънката.

В тиган с незалепващо покритие разтопявате около 30-40 г. масло и в него леко се запича галетата, след което се прибавят райските ябълки и няколко лъжици захар или мед (внимавайте с количеството). След като сока от ябълките поизври, сместа се сгъсти и започне да се карамелизира, се прибавят орехите и подправките. Баба Вили сложи от всички изброени, но вие изберете по вкус – канелата все пак е задължителна. Разбърква се хубаво за още няколко минутки, след което се сваля от котлона и се оставя да се охлади напълно.

Следва разточването. Втасалото тесто се взима с чисти, затоплени ръце без пръстени и се слага на набрашнен плот. Точилката също леко се набрашнява и се разточва тънка правоъгълна кора, като след известно разточване можете да си помагате с ръце да разтеглите кората на по-тънко. Просто вдигате кората върху гърба на ръцете и започвате да я въртите и разтегляте едновременно. така разточена кората се слага върху посипана с брашно кухненска кърпа.

Върху цялата повърхност на кората се разпределят мънички парченца масло. След това по дългата страна, но не съвсем в края, се слага плънката. В двата края на кората трябва да останат по два пръста без плънка.

С постепенно повдигане на кърпата се завива кората на руло, като шевът трябва да остане отдолу. Двата края на тестото без плънка се подпъхват надолу и след това пак с помощта на кърпата щруделът се прехвърля върху правоъгълната плоска тава на самата фурна или друга плоска тава за печене с подходящи размери. Тавата трябва да е предварително покрита с хартия за печене.

Намазва се с останалата половина от яйцето с няколко капки олио. Пече се на умерена фурна – около 180 градуса за около 35-40 минути или докато хване златисто-кафява коричка.

Изважда се от фурната да изстине, поръсва се с пудра захар и се нарязва на парчета с желана големина.

Може да се поднесе с разбита сметана, топка ванилов сладолед или домашно приготвен ванилов сос.

Вашият коментар

Item added to cart.
0 items - лв.